„Hogy lehettem ennyire hülye?! Túl sokat ittam…” – bűnbánó vallomással jelentkezett a sztárbringás „életére törő” szurkoló

Legalább nem próbált kibúvókat keresni.

Budapest Bike Maffia néven bringás jótékonysági szervezet alakult, akik idős embereknek, hajléktalanoknak, rászoruló nagycsaládosoknak, vagy akár állatmenhelyeknek segítenek többek között. Zalka Szilvi a jótékony maffia alapítójával beszélgetett.
„Kötelességünknek érezzük, hogy az idős emberekre, a hajlék nélkül élőkre gondolva eltűnjön, de legalább megcsappanjon a zsigeri arrogancia és gyűlölet; hogy azok a nagycsaládosok, akik becsülettel dolgoznak vagy dolgoznának, de nem tudnak megélni, új segítőkre találjanak. Azoknak az állatmenhelyeken dolgozóknak, akik életüket a jó szolgálatába állítva rengeteg energiát fektetnek a kutyák, macskák és egyéb állatok ellátására, megkönnyítsük a munkájukat” – olvasható a Facebook-on, a Budapest Bike Maffia egyik, a napokban kikerült posztjában.
A bringás fejekből kipattant ötlet – a jótékonyság eszméjére építve – egy civil szerveződésre, csaknem 900 lájkolóra és több segítő akcióra is elegendőnek bizonyult az elmúlt nyolc hónap alatt. De mi is a Budapest Bike Maffia pontosan?
„Tavaly karácsonykor beszéltünk össze páran, onnan indult az egész. Mivel egyikünknek sincs még családja, miután mindenki körbejárta a szülőket, rokonokat, összejöttünk főzni és meginni valamit. Viszont, szenteste lévén, ivás helyett szerettünk volna valami hasznosat csinálni. Összedobtunk némi pénzt, vásárolni mentünk, csináltunk vagy150 darab szendvicset, és kivittük osztani a hajléktalanoknak” – kezdi a történetet Havasi Zoltán, a BBM egyik alapító tagja, és hozzáteszi: könnyen fel lehet kutatni, hol élnek emberek fedél nélkül a városban, de a diszpécserszolgálat is segítségükre volt.
Ezt a kört később is megcsinálták egy párszor, és egyre népszerűbb lett a dolog. A bringások szubkultúrájában gyorsan terjedt a hír és a Facebook-ot is használják – egyetlen – kommunikációs csatornaként. „Az első sikeres akció után célzott gyűjtéseket kezdtünk szervezni: vittünk már adományokat anyaotthonnak, óvodának – igyekszünk minél többféle csoportnak, szervezetnek segíteni” – mondja Havasi.
A csapat főhadiszállása a Kazinczy utcában, a Szimpla Hétkerék Bringapincében van. Az alulról szerveződést és az átláthatóságot olyannyira komolyan veszik, hogy ha valaki ad, de tekerni már nem tud, vagy nem akar, nyomon követheti a konzervek, plüssállatok útját: a Facebook oldalon minden akciót több tucat fotóval illusztrálnak. A csapat még kicsi és teljesen önkéntes, de idővel szeretnének egyesületi formában működni, mert egyre több a csatlakozó – a pesszimista feltételezések ellenére úgy tűnik, az emberek szívesen segítenek másokon.
„Természetesen főleg mi, fiatalok tekerünk, de voltak már velünk idősebbek is, és van, aki nem bicajozva, hanem a szürkeállományával segít. A bringás társadalom egyébként egyre nagyobb, és mivel hasznos dolgokat tehetünk bringázás közben, a BBM különösen vonzó lehet. Ha eljössz, itt jó társaságban lehetsz, három-négy órát mozogsz, eközben adományt viszel valakinek, aki rászorul, és ráadásul környezetkímélő az egész” – mondja a bringás, aki már a második állatmenhelyes akciót készíti elő. Augusztus 25-én reggel indul a csapat a szentendrei Árvácska állatmenhelyre. A részleteket itt találjátok, aki tud, menjen, vagy segítsen egy kutyakonzervvel.